Aku nářadí

Láká vás představa práce s lehkým nářadím bez otravných kabelů a nutnosti manipulace s palivem, ale máte pochybnosti o síle a výdrži akumulátorů? Potom pro vás máme dobrou zprávu: nemáte se čeho obávat. Po třiceti letech rychlého vývoje už moderní nářadí používá pouze vysoce výkonné Li-ion (lithium-iontové) baterie, které se skládají z jednotlivých článků o napětí 3,6 V. Ve svém AKU nářadí tak najdete stejné články, jako v telefonu, ale i třeba v luxusním elektromobilu.

Stačí si vybrat baterii se správným počtem článků, který určuje napětí, a zvládnete sekat, prořezávat, řezat, vrtat, čerpat, zalévat a spoustu dalšího. Ostatně, tytéž akumulátory dokážou dnes pohánět i celé domácnosti. Důkazem spolehlivosti a výdrže AKU nářadí je i to, že ho čím dál častěji používají i profesionální řemeslníci či zahradníci.

V následujícím textu vás provedeme správným výběrem AKU nářadí tak, abyste si práci s ním maximálně užívali i vy.

 

Výhody AKU nářadí

  • bezpečná a snadná manipulace – žádné kabely
  • nízká hmotnost – vhodné pro ženy, seniory a pro práci v náročnějších podmínkách
  • čistý provoz i údržba – nemusíte míchat palivo ani složitě promazávat motor před koncem sezony

Li-ion (lithium-iontové) baterie

První Li-ion baterie byly vyvinuty už v polovině osmdesátých let a díky vysoké výdrži, snadné údržbě a stabilní kapacitě postupně vytlačily z trhu jiné typy baterií, které byly těžší, ztrácely výkon a byly citlivé na zacházení. Pokud si tedy váš soused stěžuje, že jeho patnáct let staré akumulátory se rychle vybíjejí, nemusí vás to při výběru trápit – tyto starší typy dříve používaných akumulátorů (Ni-Cd (nikl-kadmiový) a Ni-Mh (nikl-metal hydridový)) už se několik let nevyrábějí a v naší nabídce je tedy nenajdete. Dnešní baterie jsou malé, lehké a přitom výkonné. Zvládnou až šest tisíc cyklů nabití a vybití a vydrží vám tak velmi dlouho. S touto technologií výrobci přitom počítají i v budoucnosti – vývoj alternativ (např. hořčíkové baterie) je zatím v plenkách.

Jak dlouho můžu s AKU nářadím pracovat?

Různé činnosti mají různou náročnost na dodávanou energii, některé tedy mají nižší odběr a baterie tak vydrží déle (typicky šroubovák, stačí mu napětí od 3,6V a i s nejmenší baterií můžete šroubovat dlouhé hodiny). Náročnější činnosti ji spotřebují rychleji (vrtání, řezání větví, sekání trávy). Na většinu činností je nejlépe zvolit 18V akumulátor (respektive 20V).  Pro maximální výkon při vysoce náročných činnostech volte 36V (respektive 40V) baterii. Z těchto dvou typů si proto můžete vybírat v naší nabídce.

Akumulátor má kapacitu uvedenou v ampérhodinách. To znamená, že je na něm napsáno, kolik hodin dokáže dodávat proud o jednom ampéru. Nejčastěji se setkáme s menšími bateriemi na 2,5 Ah nebo většími 5 Ah, hodit se ale může i hodně lehká 1,5 Ah. Vždy zvažujeme nejenom dobu, po kterou činnost vykonáváme, ale i to, jestli s velkou a tedy těžší baterií nebude už pohyb nepohodlný. V takovém případě je lepší střídat více menších akumulátorů.

 

Tabulka s přehledem: Jak dlouho akumulátor vydrží?

AKU 18 V

činnost vhodný stroj vhodný akumulátor doba práce doba nabíjení rychlonabíječkou doba nabíjení nabíječkou
sekání trávy Sekačka GE-CM 36/33 18V, 2,5Ah cca 250 m2 37 minut 50 minut
kosení trávy Vyžínač GC-CT 18/24 18V, 2,0Ah cca 55 min. 30 minut 40 minut
stříhání trávy Nůžky na trávu GE-CG 18/100 18V, 2,5Ah cca 300 min. 37 minut 50 minut
prořez keřů Plotostřih GC-CH 1846 18V, 2,5Ah cca 100 min. 37 minut 50 minut
postřik stromů Postřikovač TC-SY 18/60 18V, 2,5Ah cca 38 m2 37 minut 50 minut
rozmetání hnojiva Rozmetač GE-US 18 18V, 2,5Ah cca 4 hod. 37 minut 50 minut

Více o AKU programu EINHELL - ZDE

AKU 20 V

činnost vhodný stroj vhodný akumulátor doba práce doba nabíjení
sekání trávy Kolová sekačka RALM 3820 2 x 20V, 4Ah cca 40 min. cca 90 min.
kosení trávy Strunová sekačka RALT 2320 1 x 20V, 2Ah cca 35 min. cca 45 min.
prořez keřů Plotostřih RAHT 5220 SET 1 x 20V, 2Ah cca 35 min. cca 45 min.
řezání větví Prořezávač RAPS 2020 1 x 20V, 4Ah cca 40 min. cca 90 min.
foukání listí Fukar RABL 20 1 x 20V, 2Ah cca 35 min. cca 45 min.
postřik stromů Postřikovač RAS 1220 1 x 20V, 2Ah cca 35 min. cca 45 min.

 

AKU 40 V

činnost vhodný stroj vhodný akumulátor doba práce doba nabíjení
sekání trávy Kolová sekačka 42S ECO 4in1 40V, 4Ah cca 40 min. cca 120 min.
kosení trávy Strunová sekačka 40ST13 40V, 2,5Ah cca 30 min. cca 60 min.
prořez keřů Plotostřih 40HT23 40V, 2,5Ah cca 30 min. cca 60 min.
foukání listí Fukar 40BW27 40V, 2,5Ah cca 30 min. cca 60 min.

 

Více akumulátorů, větší pohodlí

Pokud s AKU nářadím začínáte, pořiďte si dva akumulátory, které budete moct snadno vyměnit. Zatímco s jedním budete pracovat, druhý se vám dobije. S rychlonabíječkou dobijete 2,5 Ah baterku na optimálních 80 % už za méně než půl hodiny, nemusíte se tak bát prostojů při práci a čekání.

 

Výhodné AKU programy – ušetřete za baterie

Jakmile někdo okusil práci s lehkým nářadím, u které není omezován kabelem, většinou začne AKU nářadí přikupovat. Před nákupem prvního nářadí je proto dobré se zamyslet a vybavit se ucelenou sadou nástrojů od jednoho výrobce, tzv. AKU setem či AKU sadou. Jednotliví výrobci potom tyto sady prodávají pod označením „AKU program“.Pořídíte-li si vícero nástrojů ze stejného AKU programu, potěší vás, že akumulátory lze libovolně použít pro všechny nástroje.  V naší nabídce najdete AKU programy VeGA, Ryobi a Riwall, které obsahují vše, co můžete doma nebo na zahradě potřebovat. Můžete se jimi kompletně vybavit například sekačkou, vyžínačem, křovinořezem, plotostřihem, vysavačem na listí, postřikovačem, pilou, nůžkami na trávu, keře a živý plot, teleskopickými nůžkami i rozmetačem osiva, hnojiva či soli.

Další výhodou je, že všechny akumulátory budete moct nabíjet na jedné nabíječce, případně rychlonabíječce. Většina domácích kutilů tak nejlépe pořídí se dvěma slabšími lehčími bateriemi (třeba pro šroubovák) a dvěma silnějšími. Málokdy totiž budete v jednom dni využívat všechno nářadí.  Díky tomu si vystačíte s méně akumulátory a ušetříte, protože nářadí pak můžete kupovat bez baterií za mnohem nižší ceny. 

Péče o moderní akumulátory je snadná

Dnešní Li-ion (lithium-iontové) baterie už nevyžadují žádnou obzvláštní péči. Není potřeba je řízeně nabíjet ani vybíjet a nejlépe jim je, když nejsou ani stoprocentně nabité, ani úplně vybité. Pokud je odkládáte na delší dobu, nabijte je přibližně na polovinu. Nenechávejte je dlouhodobě v nabíječce.

 

 

Bateriím neškodí chlad, teploty pod bodem mrazu zvládají také. Nemusíte je tak před zimou z chaty odvážet (pokud se nebojíte zlodějů). Před použitím nebo nabíjením je ale musíte nechat ohřát na pokojovou teplotu. Vysoké teploty naopak akumulátorům snižují kapacitu. Dejte si hlavně pozor, aby se vám nepřehřály v autě.