Jak správně zpevnit dvorek nebo cestu?

Stará příjezdová cesta se vám vlní a dělají se na ní kaluže? Už vám vadí bahno před domem? Vyjezdili jste si autem na trávníku nehezké koleje? Pak je na čase vybrat si pěknou dlažbu nebo zatravňovací systém a pustit se do zpevnění vašeho pozemku. Pomůžeme vám s výběrem materiálu i nářadí.

Výběr venkovní dlažby

Při výběru venkovní dlažby si promyslete dvě věci:

  1. Bude povrch pouze pochozí nebo po něm budou jezdit auta?
  2. Zvládnu klást dlaždice v pravidelných odstupech?

Vždy zkontrolujte, zda je vámi vybraná dlažba vhodná k venkovnímu použití. Nejčastější je betonová porézní dlažba, která umožňuje vsakování vody a filtruje nečistoty. Na pochozí plochy stačí tloušťka dlaždice 4 centimetry, pro auta volte alespoň 6 nejlépe však 8 centimetrů.

Zámková dlažba

Pokud nechcete složitě dlaždice rovnat, volte zámkovou dlažbu. Jedná se vlastně o dlaždice s drážkami, které do sebe zapadnou. Díky tomu dokážete snadno udržet správné rozestupy mezi dlaždicemi i bez měření. Kromě nejznámějšího tvaru písmene H si můžete vybrat i minimalistickou klasiku tvarem připomínající cihlu. Krásně vypadá dlažba kombinovaná ze tří různě velikých formátů, jejichž opakováním vzniká luxusní vzor.

Zatravňovací tvárnice

Pokud chcete vytvořit zpevněnou travnatou plochu, snáze, než z dlažby ji vytvoříte pomocí speciálních zatravňovacích systémů. Vybrat si můžete betonové tvárnice, se kterými se pracuje podobně, jako se zámkovou dlažbou anebo plastové voštiny.

Plastové zatravňovací tvárnice jsou lehké a pokládka je tedy rychlejší. Do podkladu se zakousnou kotvícími trny a po zatravnění téměř nejsou vidět. Díky vysoké UV ochraně jsou velice odolné a vydrží mnoho sezon. Oba systémy zatravňovacích tvárnic jsou vhodné pro parkovací stání i příjezdové cesty.

 

Pokládka zámkové dlažby a zatravňovacích tvárnic

Pokládka venkovní dlažby je velice jednoduchá a zvládne ji i začátečník. Jediným skutečným problémem je nutnost podsypat dlažbu 20 až 40 centimetry štěrku, což znamená nejprve odkopat stávající zeminu a uložit ji jinde.

Hloubka štěrkového lože závisí na plánované zátěži dlažby – pokud po ní budete chodit stačí méně, než pokud bude sloužit jako parkovací místo nebo příjezdová cesta k domu. Hloubku štěrkového lože není dobré ošidit. Nedostatečně připravené podloží by se vám po několika letech projevilo propady a prohlubněmi v těch nejnamáhanějších místech. Doporučení pro správnou skladbu základů najdete v našem nákresu a v tabulce níže.

UNI HOBBY TIP: Na podloží si dejte opravdu záležet
Rozhodně se nesnažte nijak ošidit podloží. Nenahrazujte štěrk sutí. Nedělejte mělké základy. Nevyrovnávejte kopec vyšší vrstvou štěrku. Nepokládejte dlaždice na nesrovnaný a nezhutněný povrch. Všechny tyto zlepšováky by vedly k tomu, že se vám za pár zim povrch propadne a vytvoří se vám boule, louže, koleje a kaverny.

Pokládka dlažby krok za krokem

1. odebrání stávajícího povrchu

udusání či zhutnění do roviny (kontrola pomocí dlouhých latí/tyčí)

2. vysypání lože hrubým štěrkem

udusání či zhutnění do roviny (kontrola pomocí dlouhých latí/tyčí)

3. obrubníky

4. vysypání jemným štěrkem

udusání či zhutnění do roviny (kontrola pomocí dlouhých latí/tyčí)

5. vysypání pískem nebo jemnou drtí

srovnání do dokonalé roviny (kontrola pomocí dlouhých latí/tyčí)

6. pokládka dlažby

7. dořezy

8. zasypání spár

udusání do roviny ve dvou směrech

UNI HOBBY TIP: Nevytvářejte vlny
Dno vykopejte a zarovnejte tak, aby mělo stejný sklon, jako finální povrch. Pokud byste sklon dosypávali štěrkem, vytvoříte nestejnou hloubku podloží a po zimě by se vám mohla dlažba propadnout.

 

Příprava podkladu pro venkovní dlažbu

Pokud chcete do trávy klást pouze nášlapné kameny s velkými rozestupy, stačí odstranit drn a podsypat je 5 centimetry písku. Ve všech ostatních případech je potřeba si připravit štěrkový podklad, kterému se říká lože.

Štěrkové lože

V zásadě jde o několikanásobné zopakování stejného postupu. Nejprve na srovnané a zhutněné dno nasypete hrubší štěrk, udusáte nebo zhutníte vibrační deskou do rovna, dlouhými tyčemi či latěmi si zkontrolujete, jestli vám někde nevznikly prohlubně nebo kopce a když máte dokonale rovnou plochu, pokračujete úplně stejně se štěrkem menší hrubosti.

UNI HOBBY TIP: Výběr kameniva
Pokud si chcete práci zjednodušit, zakupte si takzvané „drcené kamenivo s plynulou čárou zrnitosti frakce od nuly“. Jedná se o mix kamenů všech velikostí. Ty mezi sebe dokonale zapadnou a vyplní všechny mezery.

 

Obrubníky vytyčí hranice

Pokud budete chtít chodníčky, terasu, cestu nebo parkovací plochu ohraničit zvýšenými obrubníky, usaďte je na hrubou štěrkovou vrstvu do betonu tak, aby byly přibližně jednou třetinou své výšky zapuštěné. Teprve po jejich zatvrdnutí vysypejte vrstvou jemného štěrku.

Dokonale srovnaný povrch

Na dokonale srovnaný povrch pak ještě můžete nanést 4 centimetry písku nebo jemné drtě. Klást dlaždice ale můžete i na vrstvu jemného štěrku. Tuto finální vrstvu už nehutněte. Při pokládce postupujte směrem dopředu, abyste si srovnaný povrch nepošlapali. I takto malé nerovnosti by mohly v budoucnu způsobit potíže.

 

zatížení

hloubka 

hrubý štěrk

jemný štěrk

písek/ jemná drť

dlaždice

povrchu

lože

frakce 16-32 mm

frakce 8-16 mm

frakce 2-8 mm

venkovní

terasa

250 - 300 mm

100 - 150 mm

100 - 250 mm

40 mm

40 mm

chodník

50 - 250 mm

-

100 - 150 mm

40 mm

40 mm

parkovací plocha

300 - 400 mm

250 - 350 mm

100 - 150 mm

40 mm

80 mm

příjezdová cesta

300 - 400 mm

250 - 350 mm

100 - 150 mm

40 mm

60 mm

 

Pokládka venkovní dlažby

Dlaždice z různých balení a palet promíchejte, neberte je popořadě. Dosáhnete tak rovnoměrného barevného tónu.

Každou dlaždici usaďte na místo a poklepejte gumovou paličkou od nejnižšího bodu směrem k nejvyššímu, aby si sedla.

UNI HOBBY TIP: Pomůcka na spárování
Šířku spáry snadněji udržíte, když si najdete lať požadované šířky a mezi dlaždice ji jednoduše budete vkládat.

 

Dořezy

Nejprve položte celé dlaždice, a tam, kde budou potřeba dořezy, nechávejte volné místo. Teprve po položení celé plochy se k dořezům vraťte. Dlažbu řežte diamantovým kotoučem pomocí úhlové brusky (flexy) nebo si pořiďte diamantovou pilku.

UNI HOBBY TIP: Jak nejsnáze změřit dořez?
Vezměte dvě dlaždice. Jednu položte tak, aby přesně kopírovala poslední položenou dlaždici. Na ní pak položte druhou dlaždici, kterou posuňte až do kraje. Překryv obou dlaždic si obkreslete tužkou – a máte zaznačený dořez.

Spáry

Chcete spáry zatravnit? Pak je vysypte vápenným pískem, štěrkem nebo zeminou. Můžete rovnou i přimíchat semínka trávy nebo bylinek.

Nechcete bojovat s prorůstající travou? Pak použijte jemný křemičitý písek. Nasypte zvolený materiál na dlažbu a koštětem nebo smetákem jej diagonálně rozmeťte do všech spár.

UNI HOBBY TIP: Spáry musí dýchat
Venkovní dlažbu radíme nespárovat spárovací směsí ani cementem. Pokud byste totiž dlažbu napevno zaspárovali, vytvoříte velice křehkou tabulku, která vám dříve či později začne křupat pod nohama. Kromě toho pak na takovém povrchu nebude zasakovat voda. To může být problém nejenom v průběhu suchého léta, ale i při větších deštích. Voda vám bude na pozemku chybět, nebo se vám budou tvořit kaluže tam, kde se to nejmíň hodí.