Průvodce výběrem dveří

Na trhu je široká nabídka nejrůznějších dveří, liší se podle typu, použitého materiálu, dekoru, provedení, barev a povrchů. Každý si tedy může vybrat podle svých představ. Jak se ale v nabídce zorientovat, na co si dát pozor a jak zvolit ty správné dveře? Poradíme vám!

Při výběru interiérových dveří se nejdříve musíme rozhodnout, jaký účel mají splňovat. Potřebujeme vchodové dveře do bytu (např. požárně odolné), nebo se jedná o dveře interiérové? Následně ně můžeme přistoupit k rozhodnutí, jakou modelovou řadu zvolíme a jaké jsou naše další specifické požadavky. Například dekor povrchu, druh skla, druh zámku (vložkový, dozický, WC zámek), povrch závěsů (mosazné, pobronzované, poniklované, pozinkované, satinovaný nikl) nebo popřípadě, zda požadujeme další možnou úpravu dveří - dveře protihlukové, kouřotěsné nebo protipožární.

Měření

Nejdůležitější podmínkou pro správné objednání dveří je jejich zaměření. Dveře je možné změřit na šířku z užší, nebo širší strany a na výšku lze změřit nižší, nebo vyšší stranu. Příklad: dveře otočné falcové standardního rozměru 80/197 cm měří na užší straně 82 cm a na širší straně 85 cm. Na výšku je pak rozměr na nižší straně 197 cm a na vyšší straně 198,5 cm. Co se týká samotného průchodu dveřmi po jejich instalaci do zárubně je výška 197 cm a šířka pak 80 cm (kromě obkladu ocelové zárubně).

V zaměření je vždy nutno uvést, zda měřené hodnoty jsou měřeny z užší a nižší strany, nebo z širší a vyšší strany dveřního křídla.

 

U prosklených interiérových dveří je důležitá i profilace skla (strana se vzorem skla např. kůra čirá). Dveře SOLODOOR mají profilaci skla orientovanou vždy na straně dveří blíže k zárubni.

Poslední a také velice důležitou částí při objednávání dveří je určit jejich správnou orientaci, tzn. zda potřebujeme dveře levé či pravé.

Při zjišťování orientace dveří se postavíme čelem k širší straně dveří a rozhodující je umístění závěsů dveří (viz obr.). 

 

Zárubně

Při objednávání obložkových zárubní se musíme zaměřit zejména na rozměry stavebního otvoru, který se bude osazovat. Stavební otvor se vždy měří až po dokončení podlah a veškerých obkladů.

Standardně platí, že ke každé straně požadovaného průchozího otvoru si připočteme 5 cm. Pro obložkovou zárubeň 80/197 cm tedy potřebujeme stavební otvor o velikosti 90/202 cm. Pokud rozměry stavebního otvoru neodpovídají doporučeným rozměrům, je nutné otvor přizpůsobit daným rozměrům nebo si objednat dveře a zárubně atypického rozměru. Bližší specifikace k jednotlivým modelovým řadám získáte v technickém katalogu nebo u Vašeho prodejce.

Mezní rozměry vyrobených dveřních křídel na širší straně dveří mohou být od 35 do 115 cm. Posuvné dveře lze vyrobit v rozměrech dveřního křídla od 35 cm do 115 cm (pouzdro) a 35 cm až 115 cm (garnýž). Nejnižší možná výška je 150 cm a nejvyšší možná výška je 235 cm.

 

Na výplňi dveří záleží

Výplň interiérových dveří zásadním způsobem ovlivňuje pevnost a odolnost dveřního křídla, jeho životnost a také úroveň zvukové a tepelné izolace. Zároveň má také vliv na hmotnost dveřního křídla. Při volbě vnitřní výplně dveří bychom se měli orientovat podle toho, jaké vlastnosti od dveří vyžadujeme a také, kam je budeme instalovat.

Voština
Voština je tvořena papírovým kartonem ve tvaru pláství. Jde o základní materiál, jehož výhodou je především nízká cena. „Tento druh výplně má nízkou odolnost, proto není vhodný do frekventovaných místností, ve kterých jsou dveře hodně zatěžovány,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, českého výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní. Vzhledem k nízké odolnosti voštiny nejsou dveře s touto výplní vhodným řešením do domácností s dětmi, jejichž hry umí být dost divoké a mohly by způsobit proražení dveří. Výhodou voštiny je její nízká hmotnost, díky které je manipulace s těmito dveřmi velmi snadná. Nevýhodou tohoto materiálu je základní úroveň zvukové a tepelné izolace. Dveře s touto výplní se tedy příliš nehodí například do ložnice nebo dětského pokoje.

Děrovaná dřevotříska (DTD)
Děrovaná dřevotříska nabízí skvělý poměr mezi kvalitou a cenou. Jde o nejpoužívanější materiál, díky kterému získají dveře poměrně vysokou pevnost a odolnost vůči mechanické zátěži. Dveře s touto výplní je tedy možné použít i do frekventovanějších místností s vyšším provozem. V porovnání s voštinou má dveřní křídlo z děrované dřevotřísky lepší hlukový útlum a díky otvorům po celé šířce jsou dveře s děrovanou dřevotřískou lehčí než dveře s plnou dřevotřískovou deskou, což zaručuje snazší manipulaci. Je dražší než voština, ale levnější než plná dřevotřísková deska.

Plná dřevotřísková deska (DTD plná)
Hlavními vlastnostmi tohoto materiálu jsou vysoká pevnost a mechanická odolnost. Dveře s touto výplní se tedy hodí do velmi frekventovaných prostorů, kde musí odolat vysoké zátěži. Plná dřevotřísková deska poskytuje vyšší hlukový útlum než voština a děrovaná dřevotříska. Mezi její nevýhody patří vyšší hmotnost a vyšší cena.

Tři výše popsané materiály dveří patří mezi ty základní a nejrozšířenější. Na trhu jsou ale k dostání i další materiály, např. Grenamat. „Jedná se o nehořlavou desku, kterou používáme při výrobě našich požárně odolných a požárně bezpečnostních dveří. Kromě odolnosti proti ohni tento materiál charakterizuje také zvýšená protihluková izolace