Renovace dřeva
Letní měsíce jsou ideální na venkovní renovace všeho druhu a čerstvý nátěr dokáže dělat divy. Ať už vás trápí pohled na oprýskaný plot, altán nebo nábytek, pokud je dřevěný, nemusíte jej vždy vyhazovat a kupovat nový.
Zkontrolujte stav škod – nejčastěji narazíte na tři druhy problémů:
- Loupe se nátěr. Snadno řešitelný problém, jen odstraníte starý lak a nanesete nový.
- Drobné dírky a piliny ukazují na červotoče; bude potřeba hmyz zlikvidovat a dřevo napustit speciálním nátěrem.
- Dřevo se rozpadá a drolí. Většinou se jedná o působení povětrnostních vlivů, občas znamení, že se vám do materiálu pustila houba. Poškozené části nahraďte novými a celý kousek před nátěrem ošetřete impregnací.
První krok: Očistění dřeva
Než se pustíte do samotné renovace, nejprve je dobré dřevěný nábytek vyčistit speciálním přípravkem, který ze dřeva odstraní nečistoty. Dále vás čeká zbroušení vrchní vrstvy nebo odstranění starých nátěrů, impregnace a nový nátěr.
Druhý krok: Odstranění starých vrstev nátěru
Po zběžném očištění se můžete pustit do přípravy povrchu. Ten potřebujete zbrousit tak, aby měla barva šanci do něj proniknout a propojit se s ním. Pokud tedy váš kousek netrpí pod nánosem několika vrstev, přeskočte rovnou k bodu Brusky a brusné papíry. Pokud je vrstev více, nebo chcete radikálně měnit odstín, pak vás čeká odstraňování starého nátěru. Nejjednodušší je kombinace chemického narušení nátěru a následného odstranění špachtlí. Nátěr je také možné narušit působením tepla a následně ho seškrábnout špachtlí. Poněkud pracnější je mechanické odstranění nátěru brusným papírem nebo ostrou cidlinou, což je truhlářská škrabka. Pojďme se na jednotlivé způsoby podívat trochu blíže. Škrabky a špachtle Pokud jste zručnější, může být jednodušší starou barvu ze dřeva oškrábat. K tomuto účelu jsou vhodné truhlářské škrabky zvané cidliny. Škrábání je výhodné u velmi starého nábytku, který je ošetřen přírodním šelakem. Abyste si ostrou hranou do dřeva neudělali zářezy. |
Chemické přípravky na odstranění starých nátěrů
S chemickým odstraňovačem nátěru se vyhnete prášení a celkově si zjednodušíte práci. Nanesete ho na povrch a necháte působit. Přípravek rozpustí barvu, kterou pak odstraníte škrabkou nebo špachtlí a dočistíte smirkovým papírem. Počítejte se tím, že než se dostanete na samotné dřevo, budete muset nanést odstraňovač několikrát. Výhodou odstraňovače nátěrů je jeho hustá gelová konzistence. Snadno s ním odstraníte nátěr ze zárubní interiérových dveří, z ozdobných lišt nebo ze špatně přístupných rohů.
UNI HOBBY TIP: Zaschnul vám drahý nový štětec v barvě tak, že je na vyhození? Můžete se pokusit ho zachránit namočením do odstraňovače starých nátěrů. Pokud barva přes noc povolí, otřete ji do hadru, následně vyčistěte štětec ředidlem, vytřete jej do sucha a promyjte vlažnou mýdlovou vodou. Pokud po této proceduře vlasy drží, pak můžete štětec znovu používat.
Opalovací sady a horkovzdušné pistole
Na větší plochy nebo na silné vrstvy starých nátěrů je nejlepší vzít horkovzdušnou pistoli. Pod správně směřovaným proudem horkého vzduchu začne starý lak povolovat a vy ho lehce sloupnete špachtlí nebo škrabkou. V nabídce jsou dva systémy. Jeden tvoří opalovací soupravy na kartuše. Druhou skupinou jsou elektrické horkovzdušné pistole.
Brusky a brusné papíry
Smirkový papír nebo taky šmirgl je skvělý na ruční broušení menších ploch a detailní práci, třeba na ornamentech a ozdobných lištách. Smirkové papíry mají číselné označení 40, 60, 80, 120, 180 a 240. Při práci s ním postupujte od nejhrubší zrnitosti (40) až po nejjemnější (240). Vzniklý prach stírejte vlhkým hadříkem.
Pokud chcete opracovat větší plochu, vyplatí se pořídit si pohodlný držák brusných papírů nebo rovnou pořádnou brusku. Na výběr máte brusky excentrické, brusky pásové a brusky vibrační. Pásová bruska je skvělá na hodně silné vrstvy starých nátěrů, rychle s ní zbrousíte veliké plochy. Bruska vibrační je výborná na broušení hran nebo rovných ploch. Na zaoblené povrchy, komplikovanější tvary nebo na leštění je zase nejlepší bruska excentrická. S ohledem na prašnost se hodí mít brusku s přípravou na odsávání. Jedná se o vývod, na který nasadíte hadici od vysavače. Prach, který vzniká při práci, poputuje rovnou do nádoby vysavače, což vám usnadní následný úklid.
Třetí krok: Příprava dřeva
Čím lépe si dřevo před nanášením barvy připravíte, tím déle vám barva vydrží. Před natíráním se proto vyplatí materiál ošetřit impregnací. Některé druhy pomáhají v boji s dřevokazným hmyzem, jiné zvyšují odolnost proti napadení houbami. A jsou přípravky, které jsou určené na boj s dřevokaznými houbami i hmyzem zároveň. Po zaschnutí impregnace znovu povrch zlehka přebruste jemným brusným papírem 240.
UNI HOBBY TIP: Dřevo i barvy je potřeba chránit před slunečním zářením, jinak lak bledne, ztrácí pružnost a loupe se. Vybírejte si přípravky s ochranou proti UV záření. Prodloužíte tak životnost nátěru.
Používat štětce, válečky nebo pistole?
Na ošetřování exotického dřeva olejem se nejvíce hodí ploché štětce s mixem přírodních a umělých štětin, případně houbičky a hadříky. Na natírání měkkého dřeva tónovací lazurou doporučujeme speciální štětec na lazuru. Stejný štětec se hodí i pro ochranný vrchní lak. Ploty, altány, pergoly a vrata (tedy veliké plochy bez členitějšího povrchu) můžete natírat válečkem. Skvěle poslouží molitanový, nebo lakovací váleček s krátkým vlasem. Na dosud nenatírané dřevo je nejlepší nanést první nátěr štětcem. Díky působení štětin se lépe vsákne a propojí. Válečkem docílíte slabší a kompaktnější vrstvy než štětcem a proto se výborně hodí na finální vrstvu. Nebojte se tedy nástroje kombinovat.
Pokud vás natírání nebaví, bude pro vás vysvobozením stříkací pistole na barvy. S tou dokážete velice rychle nastříkat veliké plochy. Více si o správném výběru štětců a válečků můžete přečíst v našem článku.
Čtvrtý krok: Nový nátěr
Otázka výběru nového nátěru se netýká jenom barevného tónu. Pokud chcete, aby zůstala vidět kresba dřeva, vybírejte mezi oleji a lazurami. Chcete-li dřevo pod barvou schovat, vybírejte mezi vrchními univerzálními nátěry. OlejeNapouštění olejem je nejjednodušší úpravou povrchu. Používá se, pokud má dřevo hezkou kresbu a nepotřebujete ho výrazně barevně sjednotit. Vedle čirých jsou k dostání i tónované oleje, které pomáhají oživit sluncem poznamenaná místa. Výhodou olejového nátěru je jeho snadné udržování. Při renovaci nemusíte nic škrábat ani brousit. Povrch jednoduše očistíte a znovu napustíte olejem. LazuryLazury jsou výborné na dřeva jako bříza, borovice nebo smrk, která sama o sobě nevynikají barevností. Lazurovací laky krásně zvýrazní jejich kresbu a dodají jim pěkný odstín podle vašeho výběru. Na terasová prkna použijte lazuru určenou pro pochozí plochy. |
Univerzální vrchní barvy
Pokud potřebujete vizuálně sjednotit více kousků z různých materiálů, sáhněte po vrchní barvě. Výsledkem bude nátěr v jednotném odstínu po celém povrchu. Vybírat můžete z mnoha barev od holubičí šedi, přes lesní zelenou až po velmi oblíbenou slonovou kost. Kdybyste si nevybrali, v míchacím centru vám naši kolegové namíchají některý z 55 000 originálních odstínů.
UNI HOBBY TIP: Pozor na hmyz! Není nic otravnějšího, než při západu slunce pozorovat hejna mušek, jak se vám jedna po druhé přilepují do zasychajícího nátěru. Snažte se tedy natírat spíše dopoledne, kdy hmyz není tolik aktivní. Pokud se vám do nátěru nějaká ta muška přece jenom přilepí, nesnažte se ji zachránit ani odstranit. Počkejte, až lak dokonale zaschne a potom mušku odstraňte jemným brusným papírem.
Aby déle vydržel: Pravidelná péče o dřevěný zahradní nábytekDřevěný nábytek byste měli ošetřovat dvakrát do roka. Jak před sezonou, tak nejlépe i na jejím konci. Na zimu nábytek uložte na suché, chladné a odvětrávané místo. Raději ho nepřikrývejte plastovými kryty, aby se vám na něm neusadila plíseň. Aby vám dřevěný nábytek sloužil dlouhá léta, věnujte mu pravidelně pár minut času i v průběhu sezony. Ošetřujte ho čistícím přípravkem, díky kterému bude déle odolávat povětrnostním vlivům. Na exotické teakové a akátové dřevo používejte ošetřující olej. Na nový smrkový nebo borovicový nábytek naneste před prvním nátěrem ochrannou impregnaci. Pak dřevo natřete lazurou s ochranou proti povětrnostním vlivům a UV záření. Při každém dalším ošetření je nejprve potřeba povrch jemně přebrousit a teprve poté nanést další vrstvu lazury. Více se můžete dočíst v našem článku o zahradním nábytku. |