Renovace kovu

Kov je odolný vůči počasí i nešetrnému zacházení. Pokud mu jednou za pár roků dopřejete komplexní péči, bude vám sloužit desítky let. I proto je tak oblíbeným materiálem pro zahradní nábytek, ploty, branky nebo zábradlí. Při renovaci kovových předmětů je klíčovou fází příprava povrchu. Výběru barvy se už dnes nemusíte bát a samotné natírání je zábava.

Odstranění rzi a staré barvy

Prvním krokem je příprava povrchu. Ta může sahat od pouhého odmaštění až po práci s bruskou. Nejjednodušší je postup v případě, kdy chcete pouze obnovit vzhled stávajícího nátěru. O něco více práce dá přítomnost koroze nebo mnoha starých vrstev barvy.

Oživení nátěru

Typicky se jedná o zábradlí nebo židle, kde je místy barva už ohlazená či osahaná. Nikde se neodlupuje, ale prokukuje přes ni rez nebo kov. Tady stačí povrch omýt od nečistot a pak odmastit. Případně jemně zbrousit smirkovým papírem.

Odstranění koroze

Na tu je potřeba buď chemie, nebo broušení. V prvním případě použijete odstraňovač rzi neboli odrezovač. Vybrat si můžete buď oplachovací, nebo bezoplachový. Na postižená místa ho aplikujete štětcem a necháte působit. Rez se promění v povlak, který odstraníte podle návodu výrobce. Místo chemie můžete na korozi jít rovnou s brusným papírem, ocelovým kartáčem, bruskou nebo speciálním drátěným okružním kartáčem do vrtačky. Pozor na odletující ostré kousky materiálu – nezapomeňte si nasadit ochranné brýle!

Odstranění mnohovrstevnatých starých nátěrů

Pokud vidíte mnoho odlupujících se vrstev starších barev, je nejlépe je odstranit všechny. Typicky se jedná o zábradlí, ploty nebo tyče na sušení prádla, které byly v uplynulých desetiletích opakovaně přetírány. Na větších a rovnějších plochách jde starý lak odrbat bruskou nebo drátěným kartáčem.

U komplikovanějších ploch jako jsou rohové sváry nebo očka pak můžete použít odstraňovač starých nátěrů. Naneste odstraňovač a nechte jej působit podle návodu. Následně odstraňte vrstvu staré barvy špachtlí a případné zbytky přebruste smirkovým papírem. Jeden litr odstraňovače by vám měl stačit přibližně na 8 až 10 metrů čtverečních plochy.

Výběr barvy: základ a vrchní, nebo vše v jednom?

Výzkum na poli barev přinesl v posledních letech zjednodušení – s moderními laky a barvami je natírání snadné a nemusíte být odborník na chemii. V praxi se můžete nejčastěji potkat se čtyřmi skupinami nátěrových hmot:

 

Základová barva

  • na nových materiálech bez povrchové úpravy vytváří vrstvu, na níž dobře přilnou další barvy
  • na již natírané a dobře očištěné plochy udělá perfektní podklad pro vrchní nátěr
  • může obsahovat antikorozní složky, které brání vzniku případné koroze

Antikorozní nátěr

  • na povrchy již napadené korozí
  • zbytkovou rez ošetří a zakonzervuje, aby dále nepostupovala

Jednovrstvé barvy (tzv. samozákladová barvy)

  • plní současně funkci základovky i vrchního nátěru – pak se označuje jako 2 v 1
  • různé druhy a provedení, některé mají také antikorozní funkci nebo ochranu proti UV
  • pokud na plechovce najdete nápis 3 v 1, obvykle obsahuje navíc buď antikorozní základ nebo UV ochranu

Speciální barvy

  • barva na vany
    • dvousložkový epoxidový vrchní nátěr na spravení smaltovaného povrchu vany
  • žáruvzdorné barvy
    • ideální na ošetření kamen, komínů nebo grilů
    • velice populární je kovářská čerň, vybrat si můžete ale i stříbrnou

Barvy ve spreji

  • výhodné na složité nebo nedostupné povrchy
  • na menší plochy, opravy
  • 400 ml sprej vám vystačí maximálně na plochu 1,5 metru čtverečního
UNI HOBBY TIP: Syntetická, nebo vodou ředitelná barva? Oba druhy mají své klady i zápory. Syntetické barvy schnou o něco déle. Vodou ředitelné barvy při natírání nepáchnou. Po zaschnutí jsou oba typy barev bezpečné a odolné pro vnitřní i venkovní použití.

 

Natírání

 

V porovnání s přípravou povrchu je samotné natírání jednoduchou zábavou. Většinu barev není nutné nijak ředit, jsou namíchány v ideální konzistenci již od výrobce a stačí je dobře promíchat a můžete natírat. Po zaschnutí první vrstvy nátěru pokračujte druhou. Pro co nejlepší ochranu a vizuální výsledek zvažte ještě třetí nátěr. Pokud dáváte přednost práci s jednoúčelovými barvami, začnete základovou barvou. Na tu po zaschnutí naneste vrchní barvu, ideálně ve dvou, pro puntičkáře ve třech vrstvách.

Do barvy namáčejte štětec jenom konečky štětin a otřete jej o okraj plechovky, abyste na povrch nepřenesli příliš mnoho barvy. Měla by tendenci stékat a na povrchu by vám zůstaly viditelné pramínky, na hranách se pak můžou utvořit útvary podobné krápníkům. Barvu proto pečlivě roztírejte všemi směry. První nátěr je lepší udělat štětcem – lépe se spojí s podkladem a dobře se chytne. Když sáhnete po tom správném, ušetříte si spoustu práce. Jak vybrat správný štětec se dozvíte v tomto článku. U aplikace válečkem se také snažte o dokonalé rozetření barvy. Pokud vám přeci jenom někde přischne větší množství laku, počkejte, až zcela zaschne. Pak jej jemně zbruste a znovu přetřete. Finální vrstva se dobře dělá válečkem, barva se perfektně slije a povrch má pak dokonalý vzhled.

 

UNI HOBBY TIP: V chladnu barva hůř prosychá, v parnu naopak vysychá příliš rychle a nesouměrně. Pro natírání je optimální teplota kolem 10-20 °C. Pamatujte na to, že kov, na rozdíl od dřeva, dobře vodí teplo. Proto raději natírejte ráno než večer po rozpáleném dni. Vyhnout byste se ale měli i hodně větrným dnům nebo průvanu.  Většinu barev nelze nanášet, pokud je méně než plus pět stupňů Celsia.