Vybíráme skleník
Měli jste sazeničky do května v obýváku, protože v dubnu řádily mrazíky? Letničky vám vykvetly až v září? Soused má větší baklažány? Nedozrály vám papriky? Na vašem salátku si pochutnali zajíci? Tak to není divu, že si chcete koupit skleník. Ten totiž všechny tyto problémy vyřeší! Skleník vám umožní využít jarní i podzimní slunce a pěstovat čerstvé bylinky, vlastní zdravou zeleninu i teplomilné květiny a prodlouží vám sezonu na skoro celý rok. Jenže nabídka je široká, jde vám z toho hlava kolem a obáváte se, abyste z neznalosti nevyhodili peníze za špatný typ? Pomůžeme vám s výběrem, stačí projít si tento článek, který vás provede výběrem během pár minut.
Pařeniště nebo skleník? Skleněný nebo polykarbonátový? Nebo stačí fólie?
Jak pařeniště, tak fóliovník se hodí především zjara na předpěstování sazenic a rychlení zeleniny a na podzim, kdy ochrání vaši zeleninu před nepřízní počasí a umožní jí dozrát. Kvůli jejich malé velikosti ve skleníku ani v pařeništi ale nedochází k dostatečné cirkulaci vzduchu, a proto by se v nich v létě rostliny přehřívaly. Jejich výhodou je především nízká pořizovací cena a snadná přemístitelnost. Nepotřebují totiž žádné základy, jsou malé a lehké. Výborným řešením jsou pro ty z vás, kteří si nejsou jistí, zda jim nadšení z užitkové zahrady vydrží a také pro ty, co mají malou zahrádku nebo pěstují zeleninu na balkóně nebo v bytě.
Máte v plánu se ve skleníku věnovat těmto činnostem: | Pařeniště | Fóliovník | Skleník |
předpěstování sazenic | ✔️ | ✔️ | ✔️ |
rychlení zeleniny | ✔️ | ✔️ | ✔️ |
pěstování zeleniny v sezoně | ✔️ | ✔️ | |
pěstování kaktusů či tropických rostlin | ✔️ | ||
přezimování teplomilných rostlin | ✔️ | ||
množení pokojovek, trvalek či keřů | ✔️ | ||
uskladnění truhlíků na zimu | ✔️ | ✔️ | |
přezimování hlíz | ✔️ |
PařeništěPařeniště je vhodným řešením pro malé zahrádky, kam se skleník nevejde, případně do začátků, než si na skleník ušetříte. Pařeniště, někdy také nazývané pařník, je pevná konstrukce s výplní ze skla nebo polykarbonátu, kterou pokládáme přímo na záhon. Dříve jej kutilové vyráběli sami ze starých oken, ta se ale často rozbila při prvním krupobití. My bychom vám doporučili raději polykarbonátové pařeniště s automatickým větráním, abyste nemuseli každý den několikrát běhat otevírat či zavírat okna. Rostlinky v pařeništi jsou totiž vystaveny velkým rozdílům teplot, protože malý prostor se velice rychle ohřívá, když vysvitne slunce. Jakmile slunce zajde, je zase nutné okno zavřít, jinak rychle zchladne. A pokud je pařník skleněný, jsou změny teplot ještě prudší. Proto se často používá k udržování tepla v pařeništi čerstvý hnůj, který rostlinkám uvolňuje teplo. Pařeniště je ideální pro předpěstování sadby. Hlavní výhodou je kompaktní velikost, což ovšem souvisí i s jeho hlavní nevýhodou. Nízká konstrukce neumožňuje pěstování vzrostlejších rostlin a vystavuje zahradníka nepohodlí, protože musí pracovat vkleče a nemůže se schovat před nepřízní počasí. |
FóliovníkFóliovník je lehká konstrukce podobná stanu, na kterou navléknete plastový obal. Je vhodný k ochraně sazeniček před jarními mrazíky nebo k rychlení rajčat. Není ale vhodné mít fóliovník venku delší čas, plachta není příliš odolná proti povětrnostním vlivům a UV záření a není ani příliš estetická. Pokud chcete fólii používat více sezon, pak si vyberte tlustší polypropylen s UV filtrem. Fóliovník využijete jen pár týdnů na jaře, když pomine chladnější počasí, snadno jej složíte a uložíte na suché a stinné místo. Určitě nikdy nenechávejte fóliovník venku přes zimu, jinak budete muset na jaře kupovat novou plachtu. Ve fóliovníku snadno předpěstujete sazeničky a zrychlíte zeleninu – výborně se ve fóliovníku daří třeba rajčatům. |
SkleníkSkleník může nám zahrádkářům dělat radost celý rok. Už v lednu můžete začít s výsevem prvních semínek, celé jaro se ponese v duchu předpěstování sazeniček, v létě se ve skleníku bude dařit zelenině, na podzim v něm pak výpěstky můžete uskladnit, ale některé odolnější druhy vám radost budou dělat až do Vánoc. |
Jaký tvar a velikost by měl mít můj skleník?
Jakou velikost skleníku vybrat?
Skleník by vždy měl být tak vysoký, abyste se nemuseli hrbit. Ideální tak je výška něco málo přes dva metry. Pokud neplánujete pěstovat třeba tropické palmy, doporučujeme nekupovat skleník zbytečně vysoký – je dobré když pohodlně dosáhnete na ventilaci a stínění, které by měly být umístěné v nejvyšším bodě skleníku.
Co se týče půdorysu, pak nejmenší smysluplný rozměr je přibližně dva na dva metry. Takový skleník je vhodný pro předpěstování kvetoucích letniček, a pokud v něm budete chtít pěstovat zeleninu, dokáže pohodlně zásobit dvě osoby. Budete-li mít strávníků více, pak jednu stranu úměrně prodlužte. Tedy pro tři je ideální skleník o velikosti 2x3 metry, pro čtyři lépe odpovídá 2x4 m atd. Mějte na paměti, že malé skleníky se rychleji přehřívají a po západu slunce zase rychleji chladnou. Čím větší skleník tedy pořídíte, tím lepší a stálejší podmínky dokážete rostlinám poskytnout.
V praxi se většinou stává, že každý zahrádkář by potřeboval o trošku větší skleník, než který původně pořídil. Před koupí proto doporučujeme navštívit někoho, kdo má skleník vámi zvolené velikosti a poradit se. Je dobré sepsat si, které rostliny byste chtěli ve skleníku pěstovat a ujasnit si, jakou úrodu očekáváte. Na základě toho vám už zkušený pěstitel dokáže s velikostí velmi přesně poradit.
Skleník můžete postavit bez povolení
Skleník menší než 40 m2, nižší než 5 metrů a umístěný alespoň 2 metry od hranice pozemku nevyžaduje žádné stavební povolení.
Umístění a orientace skleníkuSkleník by měl stát na slunném stanovišti a především v dopoledních hodinách by na něj neměl padat žádný stín. Měl by být dál od stromů, aby jej neohrožovaly větve a škůdci. Snažte se také vyhnout průvanu či mrazovým kotlinám (ulička mezi domy, dolík). Pokud to není možné, pomůže vám vytápění nebo izolace problematické stěny. Orientace skleníku závisí na vašich preferencích. Pokud je pro vás důležité hlavně pěstování letní zeleniny, pak by delší strana měla být orientována od severu k jihu. Pokud jsou pro vás důležitější spíš jarní sazeničky, pak nejdelší stranu skleníku veďte od východu k západu. Využijete tak každý jarní paprsek. Výhodné pro vás také může být postavit skleník přímo ke zdi domu. Ta totiž akumuluje teplo a rostlinky tak mají teplo i v noci. |
Tvar skleníku
Ačkoli lomené a zkosené stěny skleníku zlepšují jeho světelnou propustnost, doporučujeme jednoznačně skleník s kolmými stěnami. A to z toho důvodu, že se vám bude nejsnáze obsluhovat. Můžete si do něj pořídit poličky, regály a závěsy a využít tak všechen prostor na maximum. U skleníku z polykarbonátu lze zvážit i kulatou střechu, většina zahrádkářů ale volí klasickou sedlovou střechu, která v našich podmínkách vypadá lépe.
Větrání skleníkuCirkulace vzduchu je ve skleníku důležitější, než byste si mohli myslet. Nebude-li ve skleníku proudit vzduch, květiny se mohou přehřát a uhynout. Skleník proto musíme denně větrat. Naprosto nezbytné je větrání, pokud svítí slunce. Abyste nemuseli každý den do skleníku běžet a okno otevírat sami, vyplatí se pořídit si automatický otevírač okna. Díky automatickému větrání si můžete bez obav přispat i odjet na dovolenou, okno se samo otevře, když se ve skleníku zvýší teplota. Jakmile teplota spadne, okno se samo opět zavře. Protože funguje na principu tepelné roztažnosti látek, není potřeba mít k němu žádný pohon. Na tuhle vychytávku se tak můžete stoprocentně spolehnout a ušetří vám nejenom hodně času, ale také nervů (a v neposlední řadě i zachrání sklizeň úrody). |
Jaký materiál mám na svůj skleník zvolit?
Sklo nebo polykarbonát?
Zjednodušeně můžeme říci, že polykarbonát je nejlepší volbou pro jarní a podzimní pěstování, protože dobře drží teplo a nemusíte se tedy obávat mrazíků. Pokud budete chtít temperovat, s polykarbonátem ušetříte. Sklo má sice lepší propustnost světla, moderní čirý polykarbonát jej však v tomto směru již dohnal a propustí přes devadesát procent jarních paprsků. Skleníky s čirým polykarbonátem najdete v naší nabídce kvalitních izraelských skleníků Palram v sérii Hybrid.
Robustnost a životnost skleníku
Sklo je těžké, proto skleník ze skla potřebuje robustní konstrukci. A tím pádem také mnohem silnější základy. Naproti tomu díly z polykarbonátu jsou duté a lehké, díky čemuž i samotná konstrukce skleníku může být odlehčená. Vždy však dbejte na to, aby konstrukce byla odolná proti rzi. To zaručí pozinkované nebo hlinkové profily.
Aby skleník dlouho vydržel, je také klíčový systém upevnění skel a zpracování konstrukce. Ta by měla být opatřena systémem, který bezpečně drží jednotlivá skla a brání jejich vypadnutí. Důležité je i zabezpečení dutinek před invazí řas. Ty mohou způsobit zhoršení propustnosti světla, navíc zarostlý skleník nevypadá dobře. Vybírejte proto raději kvalitní skleníky od prověřených výrobců.
Kvalita polykarbonátu rozhoduje o jeho životnosti
Polykarbonát bez kvalitní ochrany proti slunečnímu záření se rychle začne drolit a skleník se vám může už po několika sezonách rozpadnout. Proto se vyplatí zainvestovat do kvalitního skleníku s certifikovaným polykarbonátem odolným proti UV záření. Ten vám může vydržet mnoho let bez poškození. My máme v nabídce pouze tyto vysoce odolné polykarbonátové skleníky od renomovaného izraelského výrobce Palram. Nemusíte se tak bát, že byste sáhli vedle.
Na rozdíl od nekvalitních skleníků, které se často už po první sezoně začnou zakalovat a postupně drolit, kvalitní certifikovaní výrobci používají tlustý dutinkový polykarbonát opatřený pořádnou vrstvou ochrany proti UV záření. Ta je naprostou nezbytností, protože bez ní polykarbonát podléhá rychlé zkáze. Kvalitní UV ochrana vydrží desítky let – do té doby je polykarbonát chráněn proti erozi způsobené slunečním zářením. Sledujte pečlivě označení výrobce: ten na každém dílu udává, která strana je venkovní (opatřená ochranným filmem).
Izraelská technologie – odolné polykarbonátové skleníky Palram
Protože zorientovat se v nabídce je složité, udělali jsme to za vás. V naší nabídce najdete jedině kvalitní skleníky od renomovaného izraelského výrobce Palram. Jejich konstrukce je odolná proti větru a nerezne – základna je ocelová s pozinkováním, rámy jsou ze silných hliníkových profilů. Polykarbonátová skla jsou upevněna pomocí speciálních zasunovacích systémů, které brání vycvaknutí a díky tomu odolávají i prudkému větru. Nebudete se tak muset bát, že budete po vichřici sbírat skleník u sousedů. Montáž hravě zvládnete sami ve dvou.
Základy pro skleník
Skleník vždy potřebuje rovný podklad. Zda budete muset stavět zděné základy, závisí na váze konstrukce. Těžké skleněné skleníky s bytelnými rámy vyžadují také bytelné základy nejméně 60 cm hluboké. Lehké polykarbonátové skleníky s hliníkovým rámem můžeme instalovat snadněji a dají se také přenést na jiné stanoviště. V naší nabídce máme jednoduchý kotvící systém, kterým připevníte skleník během pár minut. Jednoduše ho připnete bezpečnostními pásy ke kolíkům, podobně jako stan. Pokud se rozhodnete pro tento systém, máte skleník rovnou zabezpečený i proti silnému větru.
Doporučené složení základu pro lehký polykarbonátový skleník:
- piloty v rozích a na bocích nebo přenosné podezdívkové rámy nebo kotvící systém Palram
- navíc můžete podsypat 10- 15 cm zhutněného štěrku (slouží jako drenáž)
Bezpečnost skel
Přední nevýhodou skla je jeho křehkost. Pokud si na zahradě hrají děti, je obyčejné sklo na velké ploše skleníku riskantní. Vyplatí se zainvestovat do skla kaleného, které kromě zásahů balonem přežije také krupobití. O mnoho levněji pak vyjde kvalitní polykarbonát. Pozor ale na polykarbonát tenčí než 4 mm a bez certifikace, ten dlouho nevydrží. Ten ale v naší nabídce ani nenajdete, všechny naše skleníky jsou z certifikovaného dvouvrstvého odolného polykarbonátu.
Propustnost světla
Sklo má vysokou propustnost světla. Tuto vlastnost oceníte zejména na jaře, kdy je ještě sluníčka poskrovnu a rostlinkám prospěje každý paprsek, který k nim pronikne. Protože slunce je na jaře ještě nízko, je důležité mít propustné (a tedy taky vyčištěné) především boční stěny skleníku. Potíže nám může sklo působit na střeše. V létě, když je slunce přímo nad skleníkem, obyčejné čiré sklo paprsky nerozptýlí. Pomoci může speciální úprava skla, stínění nebo ochranný bílý nátěr, aby se rostliny nespálily ostrým poledním sluncem. Oproti tomu polykarbonát skvěle světlo rozptyluje a vaše rostliny tak chrání před spálením. Většina polykarbonátů má nižší propustnost světla než sklo, novinkou je ale krystalicky čirý polykarbonát, který je k nerozeznání od skla a má propustnost až 90 %. Skleník, který naplno využívá těch nejlepších vlastností krystalicky čirého i klasického polykarbonátu, jsme pro vás zařadili do naší nabídky.
Uni Hobby tip: Krásný vzhled čirého skla, výhody polykarbonátu - série Palram Hybrid
Našli jsme pro vás ideální skleníky, které snoubí to nejlepší z vlastností skla i polykarbonátu: skleníky Palram Hybrid. Střešní panely jsou stejně jako u ostatních Palram skleníků z dvojitého polykarbonátu, který brání ostrému letnímu polednímu slunečnímu záření spálit vaše květiny. Naopak stěny jsou ze speciálně upraveného polykarbonátu s čirým vzhledem a tedy nerozeznání od skla, elegantní a vysoce propustné. Krystalicky čistý polykarbonát propouští až 90 % slunečního záření, což je důležité především v chladnějším období, kdy je slunce ještě nízko. Na rozdíl od skla je ale krystalický polykarbonát stále lehký, bezpečný a k rostlinám nepropouští škodlivé UV záření.