Zatočte s plísní!

Během zimy se nám doma můžou objevit plísně. Bývají v koupelně, v rohu za skříní, nebo na okenním rámu. Často nás taky nemile překvapí, když na jaře přijedeme odzimovat chatu. Jak se k nám plíseň dostala, proč se jí daří a hlavně, co s ní budeme dělat? V tomto článku zjistíte, co dělat, abyste se plísně zbavili a už se k vám nevracela.

Jak zatočit s plísní na chatě či chalupě

Větrání na chatách a chalupách mimo sezónu je pro většinu z nás mimo možnosti. Jak tedy zazimovat chatu tak, aby na nás na jaře nečekala plíseň? Pořiďte do problematických místností mechanické pohlcovače vlhkosti. Podle velikosti místnosti si spočítáte kolik, a jak velikých pohlcovačů potřebujete. Dobrou službu také udělají okapy vyčištěné od spadaného listí.

Plísně byste ze společně obývaných prostor měli vykázat co nejdříve, protože poškozují materiály a povrchy, ale především jsou škodlivé pro lidské zdraví. Produkují spory a těkavé látky vyvolávající alergické reakce, dýchací problémy, dráždění očí nebo pokožky a řadu dalších problémů. Plísně vám zkrátka dokáží pěkně otrávit život. Naštěstí jim jejich snahu můžete jednoduše překazit. Chce to jenom mít správné vybavení a dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Klíčovým parametrem pro růst plísní je srážení vzdušné vlhkosti. Plísním se daří v místech, kde je vzdušná vlhkost nad úrovní 60 %. Taková vlhkost v domě se nám vyskytne v jednom z těchto tří případů:

1. Stavební závady 
  • Chyba při stavbě je jedním z častých důvodů přítomnosti plísní.
  • Spadají sem věci jako nedostatečná hydroizolace základů, tepelné mosty, plastová okna bez mikroventilace nebo špatně navržené odvádění, respektive vsakování srážkové vody.
2. Havárie a záplavy
  • Druhým problémem bývá havárie, nebo závada.
  • Typicky zanesený okap, zatékání střechou, prasklý přívod vody nebo ucpaný odtok.
  • Stejně jako zaplavení jarním přívalovým deštěm, i škody po havárii se odstraňují sice pracně a nákladně, ale většinou se nemusíme bát návratu plísně.
3. Nevhodné používání objektu
  • Třetím důvodem způsobujícím obtíže s plísněmi je nevhodné používání obydlí a špatné návyky obyvatel.
  • K nápravě většinou postačí změna návyků obyvatel bytu či domu.
  • Je to současně oblast, která od nás vyžaduje asi nejméně investic.

S.O.S. pomoc na tepelné mosty: termoizolační barva

Máte jednu zeď studenější než ostatní? Pak asi znáte častý problém nájemníků nezateplených bytovek. Tam, kde se potkává studená venkovní zeď s teplejší příčkou, sráží se vlhkost. Na nejchladnější stěnu, nebo jinou problematickou část, můžete nanést termoizolační barvu. Ta zabraňuje prochladnutí zdi a kondenzaci vody.

Pět jednoduchých tipů, jak snížit vlhkost v bytě:

  1. Často a intenzivně větrat. Průvan totiž vysušuje povrch plísní, což jim neprospívá.
  2. Při sprchování nebo koupání neotvírat dveře z koupelny, aby pára nemohla unikat do jiných místností a tam se kondenzovat. Místo toho je potřeba prudce vyvětrat
  3. Při vaření zapínat digestoř.
  4. Při věšení prádla uvnitř dbát na dobré ždímání. Klidně zapněte odstřeďování dvakrát, z jedné pračky oblečení se totiž do ovzduší odpaří až jeden litr vody.
  5. Ve starších domech nedávat nábytek blízko ke stěnám – dodržujte minimální vzdálenost 5 cm ode zdi. Pokud přirazíte nábytek až ke zdi, zamezíte cirkulaci vzduchu. Je také lepší vyhnout se neprodyšným obkladům zdí.

 

Jak se plísně natrvalo zbavit?

 

Když už se vám plíseň nastěhuje domů, neměli byste otálet s jejím vystěhováním. Celý proces můžete rozdělit do tří etap. Plíseň je potřeba důkladně zlikvidovat. Kromě toho ale musíte také změnit své návyky tak, abyste plísním dále nevytvářeli podmínky vhodné k návratu. Teprve ve třetím kroku pak likvidujte napáchané škody. Před zahájením poslední etapy si nechejte několik týdnů odstup, abyste měli jistotu, že plíseň je skutečně pryč a zdi i nábytek suché.

Snižte vlhkost a zkomplikujte plísni život

Co dělat, když už se nám plíseň objeví uvnitř? Kromě změny návyků při používání bytu se soustřeďte na snížení vlhkosti. Dobré je pořídit si domů vlhkoměr a pamatovat si, že optimum je někde mezi 40 a 60 % vlhkosti. Pokud máte víc než 60 %, jak dosáhnete snížení vlhkosti? Kromě častého prudkého větrání vám pomůže odstraňovač vlhkosti. Na menší potíže vám postačí mechanický pohlcovač vlhkosti, který nasává vlhkost do silikátových granulí či tablet. Po úplném nasycení vodou se silikát rozpustí a je potřeba doplnit do odvlhčovače novou náplň. Na větší potíže nebo větší místnosti se vám vyplatí pořídit si elektrický odvlhčovač.

 

Zlikvidujte plíseň chytrou houbou nebo chemicky

Na úspěšnou likvidaci plísně doporučujeme vybrat si kompletní ucelenou sadu od jednoho výrobce. Předejdete tak potížím, které by mohlo způsobit míchání různých typů přípravků. Sada by měla obsahovat odstraňovač plísně a barvu.

  1. Nejprve aplikujte odstraňovač plísně. Nastříkejte, nechte působit a zopakujte podle návodu
  2. Mechanicky očistěte stěnu. Opatrně omeťte zeď smetáčkem nebo setřete hadrem. Nepoužívejte vysavač! Pozor na víření spór vzduchem, vybavte se respirátorem!
  3. Pokud je problém horší, zeď obruste nebo oškrábejte špachtlí. Jak na to se dozvíte v našem článku o malování v interiéru.
  4. Nechte vše důkladně proschnout a nakonec vymalujte barvou s fungicidním účinkem

Tipy na sady fungicidních produktů

  1. Primalex mykostop
  2. Eternal In silver
  3. Eternal In Steril
  4. Chytrá houba

Pokud máte raději jednoduchá univerzální a ekologická řešení, můžete na škodlivé plísně poslat chytrou houbu. Jedná se o metodu, kdy stěnu natřete roztokem s houbou, která se živí plísněmi. Jakmile stěnu vyčistí a nemá co jíst, vyčkává v nečinnosti. Pokud by se plíseň vrátila, houba se „probudí“ a začne s ní bojovat. Výhodou je šetrnost k životnímu prostředí, chytrá houba nenapadá rostliny, zvířata ani lidi. Dalším plusem je, že chytrou houbu lze použít jako odstraňovač plísně, penetraci i jako prevenci návratu. Stačí ji přimíchat do omítky nebo běžné barvy. Důležité je vybírat takovou barvu, aby neobsahovala fungicidní složky, které by chytrou houbu zabily.

Zahlaďte stopy

Budete-li stěnu spravovat tmelem, nahazovat novou omítkou nebo penetrovat, přidejte do všech používaných produktů protiplísňovou přísadu. Nakonec stěnu přetřete protiplísňovou barvou.